anika, hutnictwo i szeroko pojęta inżynieria niskich temperatur (zarówno chłodnictwo jak i kriogenika). Obecny stan naszej atmosfery jest w kluczowym stopniu zależny od wcześniej wspomnianych dziedzin. Jest tak ze względu na to, ze w każdym z nich bardzo duża uwaga jest skupiana na spalinach oraz gazach emitowanych do atmosfery. Naczelnymi rodzajami emisji, z którymi boryka się obecna energetyka są między innymi tlenki azotu o różnych wartościowościach w wiązaniu chemicznym, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, dioksyny i furany. W obecnym stanie rzeczy musimy podjąć działania, które pozwolą nam w znacznym stopniu ograniczyć emisją wspomnianych gazów szkodliwych do atmosfery. Można osiągnąć to niewątpliwie na wiele sposobów ale jednogłośnie tym najbardziej zasadnym, wydaje się być przeorientowanie globalnej gospodarki energetycznej w stronę odnawialnych źródeł energii, takich jak różnie nazywane: solary czy też panele słoneczne, turbiny wiatrowe różnych mocy i kategorii oraz nowoczesne metody magazynowania energii w procesie elektrolizy elektrochemicznej. Generalnie rzecz ujmując, z wymienionych technologii, które mają zmienić stan naszego środowiska, fotowoltaika jest niewątpliwie najbardziej powszechną i to właśnie na jej rozwoju większość krajów skupi się w największym stopniu na przestrzeni najbliższych lat.
Dobór instalacji fotowoltaicznych do gospodarstwa domowego
Osoby, które zastanawiają się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, z reguły nie do końca wiedzą w jaki sposób działa ta technologia i jak można dzięki niej oszczędzić pieniądze. Dopiero po spotkaniu z przedstawicielem handlowym, którejś z firm, które zajmują się montażem paneli dowiadują się nie tylko o zasadach działania, a także o korzyściach, jakie prezentują sobą solary. Postaram się w skrócie powiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Otóż panele słoneczne działają na takiej zasadzie, że foton światła padający na panel wybija z krzemu, który się w nich znajduje elektron, napędzając w ten sposób całą spiralę wybijanych kolejno elektronów, przez co generuje się prąd. Instalacja fotowoltaiczna jest najczęściej podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej, w taki sposób, aby ten prąd ją wspomagał. W ten sposób fotowoltaika zajmuje się produkcją prądu. Aby prawidłowo rozliczyć ilość energii, która została wyprodukowana potrzebny jest licznik dwukierunkowy, zliczający zarówno energię pobraną, jak i wyprodukowaną. W takim przypadku jesteśmy zarówno konsumentem, jak i producentem energii elektrycznej, a zatem ilość energii jaką zużywamy jest tak naprawdę różnicą pomiędzy energią wyprodukowaną, a pobraną. Przy odpowiednio dużej instalacji fotowoltaicznej, ilość energii wyprodukowanej będzie większa lub równa tej pobranej, a zatem w takim przypadku nie zapłacimy za prąd ani złotówki. Energie najlepiej jest rozliczać w skali roku, aby nie narażać się na płatność za energię w miesiącach, o niższym nasłonecznieniu, na przykład zimowych.
Restrukturyzacja energetyki
Pompy ciepła, turbiny wiatrowe i szeroko pojęte panele słoneczne to energetyka naszych czasów. W przeszłości, nasi ojcowie bardziej skłaniali się ku temu, żeby palić węglem i nie przejmować się ekologicznymi niuansami. Jednakowoż, w naszych czasach, to co kiedyś, dla naszych przodków było wspomnianymi „niuansami” teraz jest realnym zagrożeniem, z którym trzeba walczyć. Stan atmosfery jest naprawdę zły i jedyną drogą do polepszenia obecnego stanu rzeczy jest globalna restrukturyzacja i reorientacja gospodarki energetycznej na świecie. Jeżeli tego nie zmienimy, może być jeszcze gorzej. Zmiana orientacji gospodarki energetycznej przyczyni się do tego, żeby większa uwaga została skupiona na odnawialnych źródłach energii, jako rzetelnych i niskoemisyjnych źródłach energii. Fotowoltaika, czy inaczej: solary zyskują coraz większą popularność z racji przystępności swojej ceny oraz wielofunkcyjnemu zastosowaniu. Oprócz tego, turbiny wiatrowe poziomej oraz pionowej osi są coraz częściej montowane na całym świecie, w zakresach mocy od jednego kW, do nawet 15 MW (najnowsze projekty). Należy mieć świadomość tego, że potężne pieniądze, nakład czasowy i umysłowy zostanie poświęcony w najbliższych czasach szeroko pojętej energetyce, metodach transportu i magazynowania energii, gdyż od tego zależy przyszłość naszej planety. Coraz więcej słyszy się o ideach rozwoju technologii skroplonego wodoru oraz gazu ziemnego w kontekście dywersyfikacji źródeł zasilania na świecie. Czy takie rozwiązania mają przyszłość? Wszystko przed nami.